• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in 112
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Fjerritslev – Mistænkt anholdt i voldssag mod 6-årig

Tre anholdt i politiaktion – havde også begået indbrud i Aabybro

I går, mandag d. 20. april 2020, slog betjente fra Nordjyllands Politi til i en koordineret anholdelses-aktion. Tre mænd, mistænkt for flere tyverier og indbrud, blev anholdt på adresser i Aalborg-området.

Politilogo på rude

Foto: Thomas Tolstrup

Baggrunden for anholdelserne var, at Nordjyllands Politi gennem de sidste par måneder har modtaget flere anmeldelser om tyveri af dyre fælge fra nye biler samt nogle indbrud i autoværksteder forøvet i det meste af Nordjylland.

Og derfor indledte Nordjyllands Politi et større efterforsknings-arbejde, der førte til, at politiets efterforskere kunne slå til i går, hvor tre mænd i alderen 27, 30 og 39 år blev anholdt på forskellige adresser omkring Aalborg.

Det oplyser lederen af politiets efterforskning, politikommissær Mikkel Brügmann.

”I forbindelse med anholdelserne fandt vi formodede tyvekoster fra indbrud i værksteder og alufælge,” siger Mikkel Brügmann, der tilføjer, at man yderligere fandt og beslaglagde 1,5 kg. hash og 7 g. amfetamin.

Efterforskning fortsætter

For Nordjyllands Politi pågår der nu et større efterforskningsarbejde for at få alle sagens omstændigheder fuldt belyst, bl.a. skal de tyvekoster, der er fundet ved ransagninger undersøges, så de kan blive knyttet til rette gerningssted.

”Vi håber, at vi ved aktionen i går har forhindret personkredsen i at begå yderligere indbrud og tyveri af fælge i området.”

De tre anholdte mænd er i dag, tirsdag d. 21. april 2020 kl 09.00, blevet fremstillet i et grundlovsforhør i Retten i Aalborg.

De sigtes for indbrud i værksteder i henholdsvis Aars og Aabybro, begge sket natten til mandag d. 20. april, samt for tyveri af alufælge og for besiddelse af euforiserende stoffer.

Next Post

EH Aalborg siger farvel til spillere

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.