• Indsend nyhed
lørdag 25. marts 2023
Jammerbugt Avis
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Sommerkunstskolen 2019 er klar – på Bratskov

 

Skal du være med på Sommerkunstskolen på Bratskov i år?

Igen i år har Kultur-, Fritids- & Landdistriktsudvalget støttet, at der vil være masser af spændende aktiviteter på den gamle Herregård Bratskov i Brovst for 7-12 årige børn. I år tilbydes:

DANS

KUNST & DESIGN

VI BYGGER

 

Sommerkunstskolen foregår mandag – fredag kl. 9 – 14 i uge 32 (den sidste uge af skolernes sommerferie, 5.-9. august 2019), måske lidt længere fredag, da vi kl. 13.00 holder åbent hus med fernisering og fremvisning af ugens arbejde for forældre, bedsteforældre og søskende.

Undervisningen varetages af professionelle kunstneriske undervisere. Tanken er, at der skal være mulighed for fordybelse og læring – samtidig med at man selvfølgelig har det rigtig sjovt. Du finder tilmeldingsfunktionen under den enkelte aktivitet og det foregår efter først til mølle-princippet – dog med bindende tilmelding senest 21. juni. Der er plads til 20 børn på DANS samt VI BYGGER og 40 børn i alt på KUNST & DESIGN (I bliver delt op i to grupper).

Det koster 400 kr. at deltage i Sommerkunstskolen.

Yderligere oplysninger fås hos kulturkonsulent Ulla Tjell,

utd@jammerbugt.dk eller 41 91 29 36.

Tilmelding https://jammerbugtkulturskole.safeticket.dk/events

 

Husk at tilmelde med elevens navn, men med forældremail og forældremobilnummer. Tilmeldingen er bindende og du betaler ved tilmelding. Inden afvikling af Sommerkunstskolen får du en mail med lidt praktisk information.

God fornøjelse med Sommerkunstskolen 2019. Vi glæder os til at se dig!

 

DANS

Underviser: Birgitte B. Nielsen

Vi skal høre skøn musik, danse til salsarytmer og drømme os til Cuba.

 

KUNST & DESIGN

Undervisere: Kathrine van Godt Kjærsgaard og Birgitte Skov Sanden

To dage, hvor vi laver billeder i STORT format med STORE farverige insekter sammen med Kathrine.

 

Og to dage, hvor vi skal eksperimentere og lave skulpturer med forskellige tekstile udtryk. Vi skal lege med stof, perler, pailletter, skum og meget mere sammen med Birgitte.

 

Om fredagen bygger vi en fælles udstilling og opvisning op.

 

VI BYGGER

Underviser: Jesper Olsen

Alt godt fra havet – vi bygger med materialer, som er skyllet op på strandene i Jammerbugten. Vi bruger sav, hammer, søm og skruer og skaber forskellige kunstneriske og skulpturelle konstruktioner – ingen bliver ens!

 

 
 
 
 
 
 
Next Post
Ferie i naturen – Øko-shelters på Egholm

Ferie i naturen - Øko-shelters på Egholm

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.