• Indsend nyhed
tirsdag 4. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
13. juni 2023
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Petrols sætter Sankthansfesten i Blokhus i flammer!

og Visitjammerbugten

Sankthansfest i Blokhus – Petrols tænder festen!

Når kalenderen skriver den 23. juni, tændes der op til fest på Blokhus Strand. Stranden omdannes til en af Danmarks største bålfester, når Erhvervsforeningen Destination Blokhus, i samarbejde med Visitjammerbugten, inviterer til en forrygende aften med det betagende Vesterhav som en smuk kulisse.

Sankt Hans i Blokhus er kendt for at tiltrække et stort publikum, og da årets arrangement falder på en fredag, har arrangørerne valgt at fyre ekstra op for feststemningen. Petrols, som er kendt som en festmaskine i særklasse med topprofessionel underholdning, vil med garanti få publikum til at danse og synge med. Petrols vil præsentere de bedste hits fra inden- og udenlandske pop- og rockhitlister gennem de sidste 50 år, herunder også det sidste nye. Der vil være noget for enhver smag og ethvert publikum, lige fra pop og disko til grand prix-hits, rock ‘n’ roll og ballader.

Musikken starter allerede kl. 18.00 ved den musikalske march fra Blokhus Torv til stranden. Herfra marcherer de unge deltagere ved årets Nordsø Festival med deres store repertoire langs vejen til stranden. Marchen afsluttes ved bålet, hvor Petrols sætter festen i flammer kl. 19.00.

Årets båltaler er Mogens Chr. Gade, der siden 2007 har været borgmester i Jammerbugt Kommune og dermed Nordjyllands længst siddende borgmester. Mogens har gennem alle årene været aktiv inden for organisationsarbejdet i Venstre. Efter talen tændes bålet kl. 21.00, og heksen, som er lavet af Hune Naturbørnehave, sendes afsted akkompagneret af midsommervisen.

OBS: I tilfælde af afbrændingsforbud tændes bålet ikke som vanligt, men øvrige program afvikles planmæssigt.

Publikum opfordres til at komme i god tid, og det skal bemærkes, at tilkørslen fra Saltum Strand også kan anvendes. Der er fyret op til en uforglemmelig aften, hvor alle kan nyde festlighederne og den smukke natur på Blokhus Strand. Byens restauranter holder naturligvis også åbent denne aften, men det er en god idé at reservere bord på forhånd.

Vend tilbage til Blokhus Strand den 23. juni og få en uforglemmelig aften med Petrols og de andre deltagere på årets Sankthansfest. Vi glæder os til en festlig aften med musik, bål, tændstikker og hygge!

Next Post
Hvorfor skal du vide noget om narcissister?

Den overte og den coverte narcissist

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.