• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Ny kampagne skal hjælpe et trængt erhvervsliv – vigtigt, at vi støtter lokalt

Fremrykning af renoveringsopgaver og betaling til leverandører er blot nogle af de initiativer, der på det seneste er sat i værk for at hjælpe et presset erhvervsliv i disse Corona-tider.

Nu støtter Jammerbugt Kommune også op med en kampagne, der skal understøtte alle de gode, lokale virksomheder, der p.t. er udfordret grundet Coronakrisen. Kampagnen sætter fokus på alle de muligheder, der er for støtte og på alle de særlige initiativer og tiltag, virksomhederne har sat i værk for at nå ud til kunderne i denne udfordrende tid.

Alle borgere opfordres i kampagnen til at dele deres historie, om hvordan de har handlet lokalt og støttet op om de lokale virksomheder.

”Det er altid vigtigt, at vi støtter lokalt. Men i denne tid er det ekstra vigtigt – både for at bevare arbejdspladser og holde liv i vores byer og lokalsamfund” udtaler Borgmester Mogens Chr. Gade.

Kampagnen lanceres den 6. april, hvor det vil være muligt at downloade markedsføringsmateriale på www.støtjammerbugt.nu, så både virksomheder og lokalsamfund kan være med til at sætte fokus på kampagnens budskab om at støtte lokalt.

”Vi har et stærkt fællesskab i Jammerbugt Kommune. Vi er gode til at stå sammen og til at hjælpe hinanden, hvilket vi også har vist de seneste uger, der har krævet en særlig indsats. Så jeg håber og tror at borgerne og erhvervslivet vil bakke op og bidrage til dette initiativ” slutter Mogens Chr. Gade af.

Kilde: Jammerbugt Kommune

Next Post
Boligejere i stigende grad stiller krav til byggematerialers bæredygtige egenskaber

You Go Girl: Gå for en god sag i Birkelse

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.