• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Erhverv, Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Meget positivt at der tegner sig bred politisk opbakning til at forbedre håndværkerfradraget

Lige nu er telefonen meget stille hos mange håndværkere. En ny spørgeundersøgelse blandt medlemsvirksomhederne fra Dansk Byggeri viser, at lige knap halvdelen af virksomhederne oplever, at private kunder annullerer deres ordrer. Derfor hilses det meget velkomment, at der nu er udsigt til en bred politisk opbakning i Folketinget til at hæve håndværkerfradraget og gøre det mere fleksibelt i år.

Ifølge Licitationen, Byggeriets dagblad er en bred vifte af partierne i Folketinget bestående af SF, Venstre, Konservative, Nye Borgerlige og Dansk Folkeparti positive over for at hæve håndværkerfradraget eller slå flere års fradrag sammen i 2020. Flere af partierne vil dog først have undersøgt effekterne af tiltagene nærmere.

At det vil få flere til at renovere deres hus eller lejlighed er der dog ingen tvivl om. I en helt ny spørgeundersøgelse, som Dansk Byggeri har foretaget blandt befolkningen, siger hver tredje, at de har projekter, som de vil gennemføre, hvis håndværkerfradraget bliver forbedret.

– Vedligeholdelse og renoveringer af de mange ældre parcelhuse landet over er en stor opgave, der lige nu er bremset hårdt op. Det betyder, at endnu flere håndværkere risikerer at miste deres arbejde, og at boligerne ikke bliver energirenoveret. Det kan en forbedring af håndværkerfradraget hjælpe på her og nu, siger erhvervspolitisk direktør i Dansk Byggeri Torben Liborius.

Dansk Byggeri har fremlagt en investeringsplan med 12 konkrete forslag til, hvordan bygge- og anlægs kan komme på fode igen. Et af forslagene er netop at gøre håndværkerfradraget mere attraktivt. Blandt andet ved at gøre det muligt at bruge tre års fradrag på samme år og at fordoble fradragets ligningsmæssige værdi til 50 procent. Ekstraordinært for i år foreslår Dansk Byggeri derudover at lade fradraget gælde alle typer af opgaver og at fordoble håndværkerfradraget til 25.000 kr. per voksen i husstanden.

Next Post

CLIMATE CONVENTION 2020 - aflyses

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.