• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Længere tid til at blive hørt omkring fremtidige planer i Hune

Forlængelse af høringsperioden for planer i Hune

 

Jammerbugt Kommune har fremlagt forslag til to nye lokalplaner og en trafikanalyse i Hune by. Høringsperioden for begge lokalplaner er forlænget.

Det er vigtigt for både borgere og Jammerbugt Kommune, at der altid er en bred og åben dialog om nye planer, der påvirker et lokalområde. Derfor havde Jammerbugt Kommune planlagt en byvandring i Hune by mandag 23. marts. Dette satte COVID-19 desværre en stopper for.

Kommunen ønsker forsat at sikre, at der er god mulighed for at komme med bemærkninger til de to lokalplanforslag. Derfor forlænges høringsfristen for begge forslag:

  • Forslag til Lokalplan 19-009, der omhandler boliger på Stenmarksvej, forlænges frem til 14. april 2020.
  • Forslag til Lokalplan 19-012 for Hune Kulturcenter, XL-Byg mv., forlænges frem til 22. maj 2020.

Hvis Corona-situationen tillader det, bliver der gennemført en byvandring medio maj 2020 med fokus på Kulturcentret, XL-Byg og trafikanalysen for Hune by.

Datoen for byvandringen bliver offentliggjort senere.

 

Kilde: Jammerbugt Kommune

Next Post

Prisstigninger og corona - digitalt rygestop eksploderer

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.