• Indsend nyhed
torsdag 11. december 2025
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Kommuner går sammen om at fremme sommerhus-udlejningen i deres kommune

Informationsmøde for feriehusejere i Jammerbugt og Hjørring Kommuner

Forår og påskeferie er lige om hjørnet, og for mange feriehusejere betyder det et besøg i sommerhuset. I den forbindelse inviterer Hjørring og Jammerbugt kommuner områdets ’fritidsborgere’ til fælles informationsmøde søndag den 14. april kl. 10.00 i Idrætscenter Vendsyssel. Der er lagt op til en inspirerende formiddag, hvor områdets feriehusejere sammen kan tage hul på sæsonen.

  • Sted: Idrætscenter Vendsyssel, Stadionvej 17, 9760 Vrå

Dagens program:

10.00 Velkomst v/ Borgmester Mogens Christen Gade, Jammerbugt Kommune og Borgmester Arne Boelt, Hjørring Kommune

10.10 Jammerbugt og Hjørring: Et potpourri af natur, attraktioner, kultur og lokale fødevarer v/ Anna Oosterhof, Turismeudvikling Hjørring og Anders Stryhn, Vækst Jammerbugt

10.45 Udvikling af kystbyerne v/ Helle Lyngbak, Hjørring Kommune

11.00 Status på feriehusturismen – et uudnyttet potentiale? v/Mette Greisen Damsgaard, Dansk Kyst- og Naturturisme

11.25 Feriehusudlejning – regler, rammer og muligheder v/ Poul Fejer Christiansen, Feriehusudlejernes Brancheforening

11.45 Hvorfor fa’en sku’ jeg leje mit sommerhus ud? Fordomme og Fakta v/ Palle Steen Holmbech, Nordjysk Feriehusudlejer Netværk

12.00 Minimesse: Møde udlejningsbureauerne, kommunerne, bygge- og anlægsvirksomheder m.fl.

12.30 Frokost: Frikadeller med kartoffelsalat. Mulighed for at tilkøbe drikkevarer.

Minimessen:
Efter mødet har Nordjysk Feriehusudlejer Netværk arrangeret en minimesse, hvor der er mulighed for at møde udlejningsbureauerne, kommunerne, bygge-anlægsvirksomheder m.fl. Mød blandt andre:

Udlejningsbureauerne: Feriepartner, Novasol/Dansommer, DanCenter, Jammerbugt-Ferie, Sol og Strand, V-kysten og DK Ferien.

Andre: Fårup Sommerland, Panasonic Center Hune, NSS Miljø, Pool Nord og Stofa

Kommunerne vil også være til stede til minimessen og her kan I høre nærmere om de lokale initiativer m.m.

Kilde: Jammerbugt Kommune/Vækst Jammerbugt

Next Post

Ny app sætter fokus på sikkerheden ved højresving

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.