• Indsend nyhed
tirsdag 4. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Kommunalbestyrelen var i går sammen – hver for sig

Livestreaming af digitalt kommunalbestyrelsesmøde

I går kunne alle kommunalbestyrelsesmedlemmer for første gang siden coronakrisen deltage i kommunalbestyrelsesmødet i Jammerbugt Kommune. Det foregik som videomøde og blev livestreamet, så borgerne også kunne følge med i den politiske proces.

For første gang siden februar kunne alle fra Kommunalbestyrelsen igen deltage i kommunalbestyrelsesmødet. De mødtes ikke fysisk, i stedet foregik det digitalt over videomøde. Mødet blev samtidig livestreamet på kommunens hjemmeside, så borgerne, pressen og andre interesserede kunne følge med direkte.

”I den seneste tid har vi, lige som mange andre, været nødt til at se på alternativer til, hvordan vi kan mødes – også politisk, så vi kan opretholde udviklingen i kommunen. Vi har holdt kommunalbestyrelsesmøder under hele perioden, men som videomøde blev det muligt for alle medlemmer at deltage på samme tid og i ’samme’ rum. Med et godt forarbejde fra både medarbejdere og mine politiske kolleger, så forløb alt som det skulle, og mødet var en succes. Hele organisationen har virkelig taget de digitale værktøjer til sig, og det vil vi fortsætte med”, fortæller borgmester Mogens Christen Gade.

I marts og april blev kommunalbestyrelsesmøderne gennemført ved, at gruppeformændene fra hvert af de fem partier og lister var mødt op i Byrådssalen sammen med borgmesteren og få embedsmænd. De øvrige medlemmer af Kommunalbestyrelsen deltog via livestreaming, og kunne sende kommentarer, spørgsmål osv. til deres gruppeformand, som bragte det videre ind i mødet.

Kilde: Jammerbugt Kommune

Next Post
Dyrenes Beskyttelse advarer mod ahorn: flere heste er døde

Dyrenes Beskyttelse advarer mod ahorn: flere heste er døde

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.