• Indsend nyhed
lørdag 25. marts 2023
Jammerbugt Avis
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
31. december 2021
in Erhverv
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Jysk Varmeservice er HOT!

 

Nordjyde er igen helt i front i Årets Håndværker

Onsdag aften var Jes Fini Lykkegaard og Fru Pia, atter afsted til kåringen af Årets Håndværker i Cirkusbygningen i København, det var tredje gang at firmaet Jysk Varmeservice Aps i Ø. Brønderslev nåede helt med frem til de 5 firmaer i finalen i kategorien, Varmeservice firma.

Årets Håndværker blev stiftet i 2012 for at motivere firmaerne til at levere kvalitets arbejde og at få fokus på håndværkerne overfor de unge uddannelses søgende, da antallet af lærlinge var faldet gennem længere tid.

Det er kunderne der indstiller firmaerne via Anmeld en håndværker på hjemmesiden, anmeld-haandvaerker.dk. Fagjuryen vælger så de fem bedste anmeldte firmaer til finale-aftenen samt den endelig vinder. Der er i øvrigt så mange kategorier i Årets Håndværker, at finalen løber over to aftener. I år var det med Felix Smith som konferencier.

Atter blev det til en top fem placering, for Jes og Jysk Varmeservice A/S, den lidt utydelig placering, da det kun er vinderne der udpeges af fagjuryen, men med top fem placeringer i 2017 – 2018 og nu igen i 2019 blandt hele landets varmeservicefirmaer, så er man vist med i eliten.

Så Jes og Pia har grund til at være stolte af deres lille firma på Bålhøjvej i Ø. Brønderslev. Lille skal ses i lyset af antal ansatte, som er på seks mand indklusiv en lærling, firmaet har i øvrigt over 3000 kunder fra Skagen i nord til Randers i syd, så der er de ganske store og det antal kunder gør at de har rigeligt at se til.

Af: Henrik Tex Dahl Nielsen.Foto: Jes Fini Lykkegaard ved sit eget private fyr. Foto Tex.

 
 
 
 
 
 
Next Post

TV 2 og Danmarks Naturfredningsforening sammen om ’Danmark planter træer’

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.