• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Jammerbugt Kommune og NT giver gratis Plustur i 3 mdr.

Styrket kollektiv trafik til og fra virksomheder

Nordjyllands Trafikselskab investerer massivt i kollektiv trafik i lokalområdet. Det betyder helt konkret, at der fra 11. august og tre år frem kører busser mellem de større byer mindst en gang i timen fra tidlig morgen til sen aften. Fra 11. august og 3 måneder frem er NT´s kørselstilbud Plustur desuden helt gratis at benytte, så folk, der bor langt væk fra et stoppested, kan få et gratis lift derhen.

Investeringen kommer hele lokalområdet til gode. Det bliver lettere at komme fra A til B uden egen bil, hvilket giver øget frihed og fleksibilitet – og flere kunder i butikker, biografer, teatre, cafeer, restauranter, spillesteder og ved større arrangementer.

NT har brug for hjælp til at få udbredt det gode budskab i lokalområdet. Alt du skal gøre er at klikke på linket herunder og udfylde skemaet med dine kontaktoplysninger. Så kontakter NT dig og tager en snak om, hvordan vi kan hjælpe hinanden. Det kan fx være, at du vil have en flyer stående eller lægge lidt information på dit intranet, webside, sociale medier eller lignende. Det koster ikke noget at blive samarbejdspartner. Du skal se det som en hjælp til bedre at klæde dine kunder, gæster eller medarbejdere på til at kunne tage kollektiv trafik til og fra dig. 

Nordjyllands Trafikselskab inviterer til samarbejde for både virksomheder og restauranter og cafeér.

Hvordan kommer dine gæster og medarbejdere til dig med kollektiv trafik?

Bliv samarbejdspartner og få gratis informationsmaterialer om transport med kollektiv trafik til din dør.

Til virksomheder skrives:

Savner du muligheden for at tiltrække flere gæster, være mere synlig overfor nye målgrupper og klæde dine gæster og ikke mindst dine medarbejdere godt på til at komme til dig med kollektiv trafik.

Så har du muligheden nu, og vi er faktisk allerede gået i gang. Morsø, Thisted, Vesthimmerland og Jammerbugt Kommune har sammen med Region Nordjylland afsat 16 millioner kroner ekstra til den kollektive trafik, så der fra midten af august i år og 3 år frem kører busser mellem de største byer i kommunerne hver dag fra tidlig morgen til sen aften. Også i weekenden.

Det giver ekstra fleksibilitet for masser af mennesker, når de skal til og fra arbejde, ud at spise, være kulturelle, shoppe, besøge familie og venner, til læge eller noget helt syvende. Derudover bliver det gratis at benytte Plustur fra 11. august 2019 og tre måneder frem.

Med Plustur kan man blive kørt med taxa eller minibus fra og til nærmeste knudepunkt, så dem, der bor langt fra et stoppested, også får glæde af de mange ekstra busser. For at så mange som muligt ved, at de ikke nødvendigvis behøver en bil næste gang, de skal slappe af med en ferie eller et weekendophold, har vi brug for din hjælp.

Alt du skal gøre er at gå ind på ViRejserSammen.dk/erhverv og udfylde skemaet med dine kontaktoplysninger. Så kontakter vi dig og tager en snak om, hvordan vi kan hjælpe hinanden. Det kan fx være, at du vil have en flyer stående eller lægge lidt information til dine gæster på din hjemmeside.

Til restauranter og cafeér skrives:

Hvordan kommer dine gæster til dig med kollektiv trafik?

Bliv samarbejdspartner og få gratis informationsmaterialer om transport med kollektiv trafik til din dør.

Savner du muligheden for at tiltrække flere gæster, en stigning i antallet af solgte øl og vinmenuer og mere fleksible medarbejdere.

Vil du gerne være mere synlig overfor nye målgrupper og klæde dine gæster godt på til at komme til dig med kollektiv trafik.

Så har du muligheden nu, og vi er faktisk allerede gået i gang. Morsø, Thisted, Vesthimmerland og Jammerbugt Kommune har sammen med Region Nordjylland afsat 16 millioner kroner ekstra til den kollektive trafik, så der fra midten af august i år og 3 år frem kører busser mellem de største byer i kommunerne hver dag fra tidlig morgen til sen aften. Også i weekenden.

Det giver ekstra fleksibilitet for masser af mennesker, når de skal til og fra arbejde, ud at spise, være kulturelle, shoppe, besøge familie og venner, til læge eller noget helt syvende.

Derudover bliver det gratis at benytte Plustur fra 11. august 2019 og tre måneder frem. Med Plustur kan man blive kørt med taxa eller minibus fra og til nærmeste stoppested, så dem, der bor langt fra et stoppested, også får glæde af de mange ekstra busser.

For at så mange lokale som muligt ved, at de ikke nødvendigvis behøver en bil eller en dyr taxa næste gang, de skal ud, har vi brug for din hjælp.

Alt du skal gøre er at gå ind på ViRejserSammen.dk/erhverv og udfylde skemaet med dine kontaktoplysninger. Så kontakter vi dig og tager en snak om, hvordan vi kan hjælpe hinanden. Det kan fx være, at du vil have en flyer stående eller lægge lidt information på dit intranet, webside, sociale medier eller lignende.

Læs mere og find ud af hvordan du kan hjælpe projektet på vej HER

Kilde: Jammerbugt Kommune og Vækst Jammerbugt

Next Post

Guide: Sådan lander du et studiejob

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.