• Indsend nyhed
onsdag 29. marts 2023
Jammerbugt Avis
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
31. december 2021
in Erhverv
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

International dyst giver ædle metaller til nyt destilleri ved Jammerbugten

 

International dyst giver ædle metaller til nyt destilleri ved Jammerbugten

 Det nystartede Tranum Mølle Destilleris forsigtige forsøg med at få sine gins vurderet i en international og professionel sammenhæng ender med topplaceringer til samtlige produkter. ”Det er fuldstændig vildt og uden for vores fatteevne!”, udtaler indehaver og destillatør Ulrik Mose Schade fra Tranum.

Tranum Mølle Destilleri har marts 2019 deltaget i Berlin International Spirits Competition, som er en stor årlig tilbagevendende bedømmelse af spiritusprodukter fra hele verdenen. ”Vi valgte at sende alle vore tre gins afsted, i håbet om, at vi måske havde en lidt større chance for at få en eller anden udmærkelse. Succesen ville helt klart være i hus, hvis blot vi fik en enkelt bronzemedalje til et af vores produkter. Det kunne være sjovt at skulle sætte et lille ekstra anerkendende klistermærke på en af vores gins”, fortæller Ulrik Mose Schade. Resultaterne blev offentliggjort en ellers stille man- dag morgen via internettet; ”Resultaterne var bare så uventede og fuldstændig vilde! Alle vore gins fik topvurderinger: To guld- og en sølvmedalje! Vores Trinity og Spicy Gins fik hver en guldmedalje, og vores Botanic Gin fik en sølvmedalje. Resultatet blev ikke heller ikke dårligere af at vi også blev kåret til Årets Gin Destilleri i Danmark 2019”, forsætter en meget glad og tydelig stolt destillatør.

Tranum Mølle Destilleri fik alle tilladelser og spiritusautorisation på plads i sommeren 2017, men begyndte først at sælge sine produkter i oktober 2018. ”Det, at lave god gin og andre spiritusprodukter er en langstrakt proces, hvor man gennem gentagne forsøg og testsmagninger forsøger at udtrykke sine tanker og idéer. Slutproduktet skal være, som et godt maleri eller et stykke musik: Det skal være en intens oplevelse at lære en ny gin at kende, men samme gin skal også give en tryg og hyggelig fornemmelse at vende tilbage til”, siger Ulrik.

 

Tranum Mølle Destilleri er etableret i resterne af en for længst nedlagt kornmølle, der befinder sig klos op af Hanne og Ulrik Schades hus i Tranum. Destilleriet er absolut at betegne som et mikrodestilleri. ”Vi har en meget begrænset produktionskapacitet, og jeg ønsker selv at have alle flasker gennem mine hænder, hvilket sker mange gange. Som tegn på denne arbejdsgang, er min håndskrevne signatur på samtlige flasker”, fortæller Ulrik. Resultaterne fra spiritusdysten i Berlin har været med til at bekræfte Ulrik i, at hans fornemmelse for, hvad der smager godt ikke er helt ved siden af: ”Jeg har masser af idéer til nye gins og andre spændende spirituspro- dukter”, slutter en glad Ulrik Mose Schade. Vil man vide mere om destilleriets produkter eller læse om Tranum Mølles historie kan det gøres på www.tranummølle.dk.

Berlin International Spirits Competition indgår i en række af verdensomspændende drikkevarekonkurrencer, der udover spiritus også omfatter vin og øl.

Kilde: Tranum Mølle Destilleri

 
 
 
 
 
 
Next Post

Jammerbugt Kommune vil hjælpe skilsmisseramte børn og forældre

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.