• Indsend nyhed
onsdag 5. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder, Sport
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Indstilling er åben – Hvem skal vinde årets idrætspræstation?

Foto er fra sidste års prisuddeling

Indstilling er åben – Hvem skal vinde årets idrætspræstation?

Åbent for indstilling af årets idrætspræstationer i Jammerbugt Kommune 2020

Torsdag 3. december 2020 afholder Jammerbugt Kommune endnu engang Årets Idrætspriser 2020, hvor lokale idrætsudøvere og frivillige ledere modtager hæder og klapsalver for deres flotte præstationer i året, der gik.

”Covid-19 har budt på betydelige begrænsninger for årets idrætspræstationer og foreningsaktiviteter. På trods af dette, er der i Jammerbugt Kommune skabt flotte idrætslige resultater og udvist enormt frivilligt engagement i foreningslivet, og det ønsker vi at hædre”, siger Borgmester Mogens Christen Gade.

Foto er fra sidste års prisuddeling

I år uddeles idrætspriserne til alle dem, der har vundet medaljer ved et nordjysk eller højere rangerende mesterskab, eller som på anden vis har gjort sig særlig fortjent til en medalje. Prisuddelingen forestås af borgmester Mogens Christen Gade. Efterfølgende vil Folkeoplysningsformand Flemming Dahl Jensen kåre vinderen af Årets Lederpris og Årets Unglederpris.

For 5. år uddeles prisen for Årets Ungleder, en pris til en idrætsleder under 18 år, som enten har været særligt engageret i foreningslivet og/eller har vist vilje til at dygtiggøre sig inden for foreningsarbejdet. Med prisen sætter kommunen bl.a. fokus på unglederne som rollemodeller for andre unge, og skaber dermed opmærksomhed blandt de unge, om det positive i, at virke som leder eller instruktør i en af kommunens mange foreninger. Med prisen følger en check på 2.500 kr. og muligheden for at blive kåret til hele Nordjyllands Årets Ungleder ved DGI’s årsmøde i 2021. Vinderen af Ungelederprisen sidste år, Nicolai Sciønning Esholm Jensen, gik sidste år hele vejen, da han også vandt Nordjyllands Unglederpris på DGI Nordjyllands årsmøde.

 

Foto er fra sidste års prisuddeling

Årets Lederpris giver kommunen til en leder inden for det frivillige børne- og ungdomsarbejde i Jammerbugt Kommune som påskønnelse for stabilt, dygtigt, initiativrigt, forebyggende og helhedsorienteret arbejde. Med prisen følger en check på 2.500 kr.

”Det er vigtigt, at der er plads til at påskønne de mange frivillige ledere, som vi har i vores klubber og foreninger i Jammerbugt kommune”, siger formand for Folkeoplysningsudvalget Flemming Dahl Jensen.

Hvis det bliver tilladt, afvikles arrangementet i sin vanlige form i Sport- og Kulturcenter Brovst, som også vil levere mad og drikkevarer til alle deltagerne efter de gældende retningslinjer. Bliver afviklingen ikke mulig i fysisk form, gennemføres prisuddelingen dog i en anden form for at sikre, at alle prismodtagere hædres som fortjent.

Der er åbent for indstillinger til årets prisuddeling frem til onsdag 4. november 2020. Alle har mulighed for at indstille prismodtagere, find indstillingsark på jammerbugt.dk. (https://www.jammerbugt.dk/borger/kultur-fritid-og-landdistrikt/fritid/ungleder-idraetspriser-og-lederpris/).

Kilde: Jammerbugt Kommune/ Fotos er fra sidste års prisuddeling

Next Post
Bred underholdning for hele familien med Andreas Bo

Andreas Bo i Nordjylland med satiriske onemanshow i oktober

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.