• Indsend nyhed
onsdag 29. marts 2023
Jammerbugt Avis
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
23. november 2022
in Det sker, Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Impro-kongerne fra Specialklassen vender tilbage

Impro-kongerne fra Specialklassen vender tilbage

 

I oktober lagde Specialklassen en helt udsolgt sal ned af grin, da de gik på scenen i Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) uden manus, og lagde aftenens skæbne i publikums hænder. Der er nemlig intet, der er aftalt, når den musikalske comedytrio bestående af Rasmus Søndergaard, Kasper Le Fevre og Kasper Gattrup træder ind i rampelyset. Nu gør de heldigvis det hele igen 31. marts, hvor de kommer tilbage til AKKC med et ekstra show.

Der er aldrig to shows, der er ens. Publikum får lov til at føle sig som medskabere, når de leverer stikord og forslag til de tre herrer i jakkesæt oppe på scenen. Det betyder, at publikum er sikret en unik oplevelse, hver gang Specialklassen laver et show. Sidst de sjove klassekammerater lagde vejen forbi AKKC, var der totalt udsolgt i Europahallen, og Specialklassen sørgede i den grad for, at alle i salen fik trænet deres lattermuskler. Trioen gør heldigvis det hele igen fredag 31. marts kl. 20, hvor de indtager Europahallen – og så er det med, hvad publikum trækker op af hatten af sjove stikord denne gang.

Standuppens tryllekunstnere
Rasmus Søndergaard, Kasper Le Fevre og Kasper Gattrup lever op til deres plads i Specialklassen. De er nemlig så specielle, at de på ingen måde minder om noget andet, du kender i forvejen indenfor standup-verdenen herhjemme. Specialklassen formår både at være hurtige i replikken og i hovederne, når publikum med tilråb dikterer hvilke emner, der skal indgå i showet oppe på scenen. Trioen er både hysterisk morsom og utroligt musikalsk.

Erfarne herrer
Siden 2008 har de tre ultragrineren klassekammerater underholdt publikum med impro-comedy, og improviseret sig igennem tv-optrædener, radio og musicals. De kan trylle det sjoveste show ud af ord som næbdyr, mobning på Aula og kikkertundersøgelse – alle sammen valgt af publikum. Med aktuelle emner og tendenser giver Specialklassen deres publikum en satirisk pause fra ordentlighed og moralske forventninger. De jakkesæt-klædte herrer inddrager publikum på elegant og legende vis – publikum ved slet ikke, hvad der venter dem.

Billetter til Specialklassen fredag d. 31. marts 2023 kl. 20:00 i AKKC/Europahallen er i salg og kan købes i AKKC’s billetkontor mandag, onsdag og fredag kl. 10-12 og 13-15 på tlf. 9935 5566 eller via akkc.dk. Billetprisen er 280-320 kr. inkl. gebyr. Study Tickets kan købes via akkc.dk. Læs mere på akkc.dk/study.

Kilde: Aalborg Kongres og Kultur Center

 
 
 
 
 
 
Next Post
Børns risiko i trafikken stiger med alderen, men de ældste børn får mindst trafikundervisning

Børns risiko i trafikken stiger med alderen, men de ældste børn får mindst trafikundervisning

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.