• Indsend nyhed
søndag 14. juni 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Redaktionenaf Redaktionen
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

FORRYGENDE AFTEN MED PREBEN ELKJÆR I PANDRUP

PREBEN ELKJÆR FOR FULD UDBLÆSNING I JETSMARK IDRÆTSCENTER!

 

Af Flemming Jansen

Onsdag aften d. 30. oktober fortsatte Event Jammerbugt sin perlerække af events i Jetsmark Idrætscenter. Sidst flere hundrede tilhørere var mødt op, var det for at opleve udenrigsreporteren Rasmus Tantholdt, og denne gang var det ingen ringere end den legendariske fodboldhelt Preben Elkjær, der lagde vejen forbi med sit foredrag ”Mit liv som Preben Elkjær.”

En forrygende aften

Og det blev en forrygende aften. De mange fremmødte oplevede således Preben Elkjær for fuld udblæsning, hvor han fik vist, at det ikke blot var på fodboldbanen, han kunne udfolde sine talenter. Det kan han i høj grad også som foredragsholder. I den rolle sprudler han lige så meget og lige så charmerende og underholdende, som han i sin tid gjorde det som aktiv fodboldspiller i bl.a. FB, Fremad Amager, FC Køln, Lokeren, Verona og ikke mindst som målfarlig angriber på det legendariske danske fodboldlandshold fra 1980’erne, der nåede ottendedelsfinalen ved VM i Mexico. – Elkjær tog publikum med på en rejse gennem den lange og glorværdige karrière som fodboldspiller og tryllebandt tilhørerne med sin veloplagte fortælling krydret med billeder og masser af anekdoter og gengivelser af sjove oplevelser bag kulisserne.

De mange tilhørere fik sig en rigtig god oplevelse…

Sjove anekdoter fra fodboldlivet bag kulisserne

Hallen var fyldt til sidste plads og latteren fra de mange, der nød Preben Elkjærs foredrag rullede med jævne mellemrum gennem lokalet. Der var sjove historier om landstræner Kurt Nielsen, landstræner Sepp Piontek og flere af Elkjærs kendte holdkammerater fra landsholdet. Elkjær nævnte også sin hustru gennem 40 år, Nicole. ”Jeg kalder hende skat, for hun tager 50%”, lød det fra Elkjær (!). Også tiden i udlandet fyldte meget – ikke mindst fik man historien om, hvordan kontakten med den italienske klub Verona kom i stand, samt at Verona i Elkjærs første sæson som spiller på holdet for første gang nogensinde blev italienske mestre. I en af kampene på vej mod mesterskabet scorede Elkjær det berømte mål i strømpesokker mod selveste Juventus (!). Og italienerne har aldrig glemt den populære og feterede dansker. Så sent som i 2018 blev han udnævnt til æresborger i byen – den første siden digteren Dante, som levede i middelalderen.

En ære at spille på landsholdet

Mange af de store danske landskampe blev genopfrisket, ligesom Elkjær tog tilhørerne med helt ind i omklædningsrummet både før og efter kampene. Han understregede også den store ære, det er at spille med DBU-logoet på brystet. At repræsentere sit land på landsholdet er det største en fodboldspiller kan opnå.

Underholdende, sprudlende og humoristisk foredrag

Der var før foredraget og i pausen mulighed for at sikre sig et signeret eksemplar af Elkjærs bog ”Mit liv som Preben Elkjær”, hvilket mange benyttede sig af. Først og fremmest var det imidlertid det underholdende, sprudlende og humoristiske foredrag, der fyldte Jetsmark Idrætscenter på denne onsdag aften i oktober, hvor en stor dansk sportspersonlighed gavmildt delte ud af de mange oplevelser og indtryk fra et spændende liv på fodboldens øverste hylde. At opleve Preben Elkjær på slap line som foredragsholder har kvaliteter, der matcher hans præstationer på grønsværen gennem tiderne.

Next Post

Du kan skifte til den nye læge i Aabybro fra i dag!

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.