• Indsend nyhed
lørdag 26. september 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Redaktionenaf Redaktionen
25. september 2026
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Nyt fra Kommunalbestyrelsen: Støtte til haller, ny kyststi og ændringer i Seniorrådet

Alle 27 står bag budgetaftale: Millioner til børn, ældre og handicapområdet

Billigere dagtilbud, flere pædagogiske medarbejdere og mindre skoleklasser er blandt prioriteringerne i Jammerbugt Kommunes budgetaftale for 2027. Aftalen omfatter også investeringer i cykelstier, skoler og havne.

Alle 27 medlemmer af Jammerbugt Kommunalbestyrelse står bag budgetaftalen for 2027, som blev indgået den 4. september. Aftalen prioriterer flere penge til velfærd og et bruttoanlægsbudget på 109 millioner kroner til kommunens udvikling.

Den politiske aftale er på plads, men budgettet skal først endeligt vedtages ved kommunalbestyrelsens andenbehandling den 8. oktober 2026.

13 millioner til børnefamilierne

Med aftalen afsættes 13 millioner kroner til at gøre det billigere at have børn i dagtilbud og ansætte flere pædagogiske medarbejdere.

– En investering der kommer til at gøre en stor forskel for vores børns udvikling, trivsel og fremtid, understreger borgmester Christian Hem.

På skoleområdet er aftalepartierne enige om gradvist at sænke klasseloftet til 24 elever. Indfasningen begynder i indskolingen fra skoleåret 2027/2028.

Der afsættes i første omgang fem millioner kroner til ændringen. Beløbet vokser til 9,7 millioner kroner i overslagsårene.

– Med et klasseloft på 24 elever får vi skoleklasser, hvor der er bedre mulighed for ro og fokus, hvor læreren har mulighed for at levere god undervisning, og hvor eleverne er trygge og bedre kan lære. Det kræver, at klasserne ikke bliver for store, og det prioriterer vi nu, siger Christian Hem.

Flere penge til ældre og borgere med handicap

Budgetaftalen skal også imødekomme et stigende antal ældre og voksende udgifter til støtte til sårbare borgere.

Der afsættes 5,9 millioner kroner til ældreområdet og 10,4 millioner kroner til borgere med handicap.

– Det skal være med til at gøre en mærkbar forskel for de borgere i kommunen, som netop har behov for en ekstra håndsrækning i hverdagen, siger Christian Hem.

Derudover tilføres 19 millioner kroner som følge af et stigende antal borgere på overførselsindkomst. Samtidig skal initiativet Ungeløftet bidrage til at hjælpe flere i beskæftigelse og tættere på selvforsørgelse.

Cykelstier, skoler og havne

Med et bruttoanlægsbudget på 109 millioner kroner lægger aftalen op til investeringer flere steder i kommunen.

Pengene skal blandt andet gå til nye cykelstier, forbedringer på kommunens skoler og vedligeholdelse af de tre kommunale havne.

Kommunalbestyrelsen fastholder samtidig målet om overskud på driften. Det skal skabe plads til investeringer, udvikling og afvikling af gæld. Effektivisering af den kommunale drift vil derfor fortsat være et fokusområde.

Turisme og arbejdskraft på dagsordenen

Aftalen fastholder også ambitionen om at gøre Jammerbugt til Nordjyllands største turismekommune. Her skal der især arbejdes med udviklingen af feriestederne Blokhus-Hune, Slettestrand-Thorupstrand og Limfjordslandet.

Derudover skal kommunen understøtte erhvervslivet og skabe gode udviklingsmuligheder for iværksættere.

– Særligt rekruttering af kvalificeret arbejdskraft er netop et højt prioriteret indsatsområde, siger Christian Hem.

Kommunens bosætningsstrategi skal derfor videreudvikles med henblik på at tiltrække og fastholde kvalificeret arbejdskraft. Her bliver der et særligt fokus på international arbejdskraft.

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.