• Indsend nyhed
onsdag 15. april 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
22. februar 2025
in Erhverv
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Aabybro-produktionsvirksomhed har vokseværk

Aabybro-produktionsvirksomhed har vokseværk

Nu flytter de produktionen og opruster med endnu flere medarbejdere

Aabybro: Der er fart på vækst-virksomheden 2M Carnitech i Aabybro. Nu kan rammerne på Industrivej 40 i Aabybro ikke længere rumme produktionen.

Den positive udvikling har medført behov for at udvide forretningen med flere kvadratmeter og bedre faciliteter.

Derfor flytter virksomheden nu til nyt 7.000 m2 stort domicil på Charles Lindberghs Vej i Vadum.

2M Carnitech har mange års erfaring med at udvikle og producere automatiserede løsninger til fødevareindustrien. De designer og producerer blandt andet proces- og turnkeyanlæg til kød- og fiskeindustrien. Maskiner og udstyr omfatter blandt andet automatiserede systemer til håndtering, skæring og pakning.   

Muligheder for vækst

For fem år siden havde virksomheden 16 ansatte. Inden året er omme, forventer man at være oppe på over 60 medarbejdere. Den nye adresse i Vadum giver mulighed for yderligere ekspansion, vækst og plads til medarbejderne.

– Udover et stort lager indeholder det nye domicil en kontorafdeling med gode muligheder for møder med kunder og samarbejdspartnere. I et år har vi arbejdet med forskellige muligheder for at flytte til et større domicil, og vi glæder os over, at vi nu kan flytte, siger administrerende direktør Ole Petersen.


– Vi overtog det nye domicil d. 1. februar. Vi er i gang med at etablere blandt andet nye lagersystemer, men domicilet er klar til drift og de fleste maskiner og udstyr er blevet flyttet. Inden marts 2025 skal alle maskiner, udstyr og medarbejdere være i Vadum, siger Ole Petersen, der glæder sig til at byde kunder og forretningsforbindelser velkommen.

Med E45-motorvejen tæt på er der tale om en meget central placering i forhold til Aalborg og resten af landet.


Tidligere har 2M Carnitech primært ageret tegnestue og projekteret maskiner til industrien. Men for et par år siden lagde man fokus på egenproduktion af maskiner og udstyr til fødevareindustrien, og i dag bliver 2M Carnitechs maskiner sendt ud i mange steder i verden – både i USA, Østrig, Tyskland, Norge og Sverige.

2M Carnitech har siden 2018 haft domicil i Aabybros industrikvarter, men nu flytter 2M Carnitech altså alt produktion og alle medarbejdere til Vadum.

For uddybende spørgsmål kontakt:

Adm. direktør:
Ole Petersen 

T: (+45) 22 49 26 00

E: ope@2mcarnitech.dk

Next Post
Mæglerhuset Aabybro opruster igen

Mæglerhuset Aabybro opruster igen

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.