• Indsend nyhed
søndag 2. april 2023
Jammerbugt Avis
 
 
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
RedaktionafRedaktion
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

4. klasserne i Jammerbugt skal ud og opleve Danmark

 

Eleverne i Jammerbugt Kommune skal lære deres land at kende. Sidste år var Jammerbugt Kommune én af ni kommuner, der deltog i pilotprojektet ’Kend dit land’ i samarbejde med Kulturministeriet. Nu gentages succesen for alle eleverne på 4. årgang næste skoleår.

Skolebørn fra Jammerbugt Kommune får mulighed for at blive klogere på Danmarks kultur, natur og historie, når samtlige elever på 4. årgang i Jammerbugt Kommune bliver en del af regeringens fyrtårnsprojekt ’Kend dit land’.

”Projektet er blevet modtaget meget positivt hos de skoler og elever, som sidste år havde mulighed for at være med i ’Kend dit land’. Det er mig derfor en stor glæde, at succesen gentages, og at vi denne gang får mulighed for at sende alle ca. 400 elever på 4. årgang afsted på en form for dannelsesrejse, udtaler Børne- og familieudvalgets formand Ulla Flintholm.

Evalueringen af sidste års tur viser, at eleverne har lært meget omkring, hvordan man gør, når man træder ind på nye arenaer. Ligesom de har været meget nysgerrige på og haft store forventninger til de steder, de har besøgt, da besøgene var godt forberedt hjemme fra egen skole.

”Projektet er medvirkende til, at eleverne opnår en samhørighedsfornemmelse med resten af Danmark – det Danmark, som godt kan blive meget fjernt, når man vokser op i en stolt kommune i Nordjylland. Eleverne får en viden og en indsigt i, at de er en del af noget større. Og de kan spejle sig i de oplevelser og mennesker, de møder og hører om. Det bidrager til deres egen identitetsforståelse og udvikler den demokratiske dannelse”, uddyber Ulla Flintholm.

Jammerbugt Kommune er én af i alt 55 kommuner, der er udvalgt til at deltage i ’Kend dit land’ i 2019.

Se videoer om projektet her: https://kendditland.dk/om-kend-dit-land/video/

Kilde: Jammerbugt Kommune

 
 
 
 
 
 
Next Post

Jammerbugt Kultur- & Erhvervscenter: Staying Alive - A Bee Gees Tribute!

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.