• Indsend nyhed
lørdag 22. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
20. september 2022
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Salget af byggegrunde drosler kraftigt ned

Salget af byggegrunde drosler kraftigt ned

Der blev solgt 169 helårs- og fritidsgrunde i august. Det er laveste niveau for måneden siden 2014, og generelt sker salget af byggegrunde i et noget mere afdæmpet tempo, end det har været tilfældet i de seneste år.

2021 var et kapitel for sig. Men i årene inden da blomstrede byggelysten også pænt blandt danskerne. Meget tyder dog på, at lysten til – eller i hvert fald muligheden for – at bygge nyt hus har været kraftigt dalende igennem de seneste måneder.

Nye tal fra Boligsiden viser nemlig, at der i august måned blev solgt 169 byggegrunde i alt. Det dækker både over antal solgte fritidsgrunde til opførelse af et sommerhus samt helårsgrunde, hvor der kan bygges et nyt helårshus.

Det er det laveste antal solgte byggegrunde i august måned siden 2014, og det er en fortsættelse af det generelt lavere boligsalg, som har været tilfældet igennem de seneste måneder.

”Allerede i begyndelsen af året så vi et antal salg af byggegrunde, der lå lidt lavere end i de foregående år, og den nedadgående tendens er fortsat igennem foråret og sommeren, ligesom vi også har set en opbremsning i det generelle boligsalg,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Foruden stigende renter og inflation er salget af byggegrunde især udfordret af de stigende priser på materialer samt mangel på og leveranceproblemer af samme. Det har ført til en markant nedgang i byggeaktiviteten i år.”

Tilbagegang i hele landet

De 169 solgte byggegrunde i august måned er et fald på 33 procent i forhold til samme måned sidste år. Og sammenligner vi med august i 2019 og 2018 er faldet i stort set i samme størrelsesorden.

Udvider vi perspektivet lidt og ser på det samlede salg af byggegrunde til og med august måned i år, er der samlet solgt 1.588 byggegrunde. Det er et fald på 59 procent i forhold til samme periode sidste år. Og et resultat for årets første otte måneder, der ikke er set lavere siden 2016.

Det er samtidig i alle regioner, at der er sket et stort fald i salget af byggegrunde sammenlignet med tilsvarende periode i de seneste år.

Salget er således faldet med mellem 41 og 68 procent i landets fem regioner, når vi ser på salget af helårsgrunde. Samtidig er salget af fritidsgrunde mere end halveret i forhold til årets første otte måneder sidste år i alle fem regioner.

”Ser vi på boligmarkedet som helhed, er der ingen tvivl om, at vi har bevæget os ind i en ny tid. Udbuddet stiger, nedslagene er blevet markant større, der bliver handlet mindre, og priserne er flere steder begyndt at falde. Derfor er det også naturligt, at salget af byggegrunde bredt funderet over hele landet ikke kan leve op til niveauet fra storhedstiden i de seneste to år og de umiddelbare år inden da, som var præget af opgangstider,” siger Birgit Daetz.

Der er lige nu lidt over 4.100 byggegrunde til salg på Boligsiden.

Salget af byggegrunde i 2022:

Kilde: Boligsiden

Udvikling i salget af byggegrunde siden 2016:

Kilde: Boligsiden

Kilde: Boligsiden

Next Post
Efterårs udstilling 2022 – Tranum Strandgård Kunst- og Kulturcenter

Efterårs udstilling 2022 - Tranum Strandgård Kunst- og Kulturcenter

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.