• Indsend nyhed
tirsdag 4. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter
Har du styr på de nye regler?

Fra i morgen: Krav om mundbind i al kollektiv trafik, også i taxi’er og på stationer

Brug af mundbind i den kollektive trafik

Fra lørdag den 22. august bliver det obligatorisk at bruge mundbind i den kollektive trafik. Kravet gælder døgnet rundt og for alle rejsende over 12 år.

Alle typer af kollektiv trafik er inkluderet, herunder også færger, fjernbusser, flextrafik og taxi samt på stationer. 

Du kan vælge, om du vil bruge visir i stedet for mundbind.

På baggrund af det stigende smittetryk anbefaler Sundhedsstyrelsen nu brug af mundbind i den kollektive trafik i hele landet på alle tidspunkter af døgnet. Har du glemt et mundbind, sælges disse i NT Kundecenter og i de fleste dagligvareforretninger, tankstationer mv.
Når den nye bekendtgørelse træder i kraft den 22. august, vil mundbind være et krav for at køre med kollektiv trafik, dog vil visse personer være undtaget.

Undtagelser for brug af mundbind

Følgende personer er undtaget fra kravet om at bruge mundbind i den kollektive trafik:

– Børn op til 12 år behøver ikke bære mundbind.
– Personer med vejrtrækningsbesvær, nedsat bevidsthedsniveau, eller personer med fysiske eller mentale svækkelser, som gør,
at de ikke selv kan fjerne mundbindet, skal ikke bære mundbind.
– Mundbind skal fjernes, hvis bæreren får svære gener og ubehag, som f.eks. vejrtrækningsbesvær, kvælningsfornemmelser m.v.
– Mundbind kan fjernes, hvis man har brug for at spise eller drikke, indtage medicin, ved samtale med personer der
mundaflæser osv.
– Mundbind kan fjernes, hvis politiet skal foretage identifikation.

Flextrafik

Ovenstående undtagelser betyder derfor, at mundbind kun uddeles i flextrafikken, hvis borgeren/forældrene eller institutionen efterspørger mundbindet – f.eks. hvis man har glemt det. Chauffører må ikke uopfordret uddele mundbind.

Bemærk: Chaufføren må ikke afvise borgere, som ikke benytter mundbind i den faste eller visiterede kørsel (fordi der kan være hensyn, som ikke er synlige for hverken chaufføren eller i visse tilfælde borgeren selv)

Det er således vigtigt, at borger/patient ved bestillingen bliver informeret om, at det er et krav at bære mundbind. Hvis en borger/patient ikke bærer mundbind ved afhentning, og ikke selv efterspørger et mundbind, så er beskeden til chaufføren at visiteringen dermed er foretaget af Kommunen eller Regionen.

Se mere hos Sundhedsstyrelsen

Se mere hos NT

 

Kilde: Jammerbugt Kommune

Next Post
Vinterferie i Destination Blokhus

Blokhus og Løkken er gået sammen - fælles udvikling af området og byerne

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.