• Indsend nyhed
mandag 3. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Per Allerupaf Per Allerup
31. december 2021
in 112
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

Cyklister og knallertkørere: Adfærd i trafikken gav igen mange bøder

Foto: Niclas Jessen


Knap 1500 bøder til cyklister og knallertkørere

Cyklister og knallertkørere er ekstra udsatte og involveret i hver tredje færdselsulykke. Derfor havde politiet i uge 21 fokus på netop denne gruppe.

Politiet gennemførte i uge 21 en målrettet indsat mod cyklister og knallerter med fokus på deres adfærd i trafikken.

 

Fokusområderne var manglende lys, kørsel frem for rødt lys, kørsel på fortov og anden trafikfarlig og generende adfærd. Derudover blev der også kigget på køretøjernes tilstand, herunder konstruktivt ændrede knallerter med hastigheder over det tilladte.

 

I 2018 blev 28 cyklister og 10 knallertførere dræbt i trafikken – yderligere 921 cyklister og 269 knallertførere kom til skade. I en del af ulykkerne var risikobetonet adfærd hos cyklister og knallertkørere en medvirkende årsag.

 

Ved indsatsen i uge 21 blev der i hele perioden konstateret 1448 forseelser, heraf bl.a.:

• Kørsel frem for rødt/gult lys: 254
• Lygteføring, forkert eller mangelfuld: 29
• Cyklist/knallert – indkørsel forbudt: 123
• Cyklist/knallert – kørsel på fortov/gangsti: 107
• Cyklist/knallert – kørsel mod ensretning: 64
• Benyttet håndholdt mobiltelefon: 138
• Hastighedsoverskridelse ved konstruktivt ændrede knallerter: 63
• Styrthjelm ikke benyttet: 16

 

Under den tilsvarende indsats i uge 4 i 2020 blev der konstateret 1933 overtrædelser af færdselsloven.

”I færdselspolitiet arbejder vi helt grundlæggende for at nedbringe antallet af dræbte og tilskadekomne i trafikken. Da cykler og knallerter i 2018 var involveret i cirka hvert uheld, fortsætter vi også vores fokus på dette område”, udtaler politiassistent, Christian Berthelsen, Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.

Kilde: Rigspolitiet

Next Post

Ny rapport: Alt for mange børn i Danmark oplever svigt - kender du underretningspligten?

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.