• Indsend nyhed
tirsdag 4. august 2026
Jammerbugt Avis
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
  • Nyheder
  • Sport
  • Det sker
  • Erhverv
  • 112
No Result
View All Result
Jammerbugt Avis
No Result
View All Result
Redaktionenaf Redaktionen
31. december 2021
in Nyheder
0
DELINGER
Share on FacebookShare on Twitter

HELE JAMMERBUGTEN BRYDER UD I FÆLLESSANG I DENNE UGE!

HELE JAMMERBUGTEN BRYDER UD I FÆLLESSANG I DENNE UGE!

 

Af Flemming Jansen

Uge 44 er Spil Dansk uge. I den anledning har Kulturelt Samvirke i Jammerbugt Kommune taget initiativ til en lang række arrangementer med fællessang rundt omkring i kommunens mange lokalsamfund. Ikke færre end 15 lokalområder har via landdistriktsrådet meldt sig klar til at udfylde de rammer, som Kulturelt Samvirke har afstukket.

Alsidigt sangrepertoire

Der er således sammensat et alsidigt sangrepertoire bestående af både kendte klassikere fra den danske sangskat og også nyere tekster og melodier som eksempelvis sange med tekster af bl.a. Benny Andersen og Kim Larsen. – Også den aktuelle årstid, nemlig efteråret, afspejler sig i en del af de udvalgte sange. Den overordnede skabelon for arrangementerne er således udfærdiget af Kulturelt Samvirke, men det er arrangørerne i de enkelte lokalsamfund, der selv suverænt tilføjer det lokale islæt. Bl.a. er der til nogle af arrangementerne knyttet et tilbud om efterfølgende fællesspisning for at dyrke det sociale samvær.

Maratonsang hele ugen mellem kl. 17 og kl. 17,30

Alle sangarrangementer, der går under fællesbetegnelsen ”maratonsang”, begynder kl. 17,00 og slutter kl. 17,30. Den lange række af træf med fællessang indledtes søndag d. 27. oktober i Lunden i V.Hjermitslev. Mandag var det Pandrups tur, hvor vi var med, da en flok sangglade borgere samledes foran Revisionshuset Tal & Tanker. Regnvejsdag i november var den første sang, og den satte humør og kolorit på hele seancen. Den blev efterfulgt af flere danske klassikere som eksempelvis Den danske sang er en ung blond pige, God morgen lille land og Svantes lykkelige dag.. ……..!! Ja, fællessangen gjorde, at de fremmødte på denne lidt våde og grå mandag var lige så fornøjede som den lille stær, de også sang om!

Glad fællessang i Pandrup på en efterårsmandag i oktober

Fællessang styrker det folkelige fællesskab

Samtlige sangtræf afholdes i perioden 27. oktober til og med 1. november, hvor der rundes af på skovlegepladsen i Thorup Strand, Peugeot Bejstrup i Trekroner og Tinghuset i Fjerritslev. Forhåbentlig forstummer fællessangen ikke, når uge 44 og Spil Dansk officielt er slut. Det dybere formål er naturligvis at gøre vores helt unikke og fantastiske nationale sangskat til en integreret del af vores alle sammens hverdag. Fællessang skaber nemlig samhørighed, glæde og fællesskab. Det giver livskvalitet og sammenhæng i tilværelsen at kunne samles om nogle fælles værdier, der knytter os til hinanden. Hvis Spil Dansk i uge 44 bidrager til at styrke det folkelige fællesskab generelt, så har den opfyldt sit formål.

For de mange, der sikker har lyst til mere sang, synges der ALSANG mandag d. 4. maj på Bratskov, hvor 75 året for befrielsen markeres.

Next Post

Dyreejere: Husk reflekserne også på dyrene - fordobling af antallet af påkørte hunde

Jammerbugt Avis

Navigation

  • Kontakt os
  • Bliv meddeler
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Rettigheder og copyright

Følg os

No Result
View All Result
  • 112
  • Bliv meddeler
  • Det sker
  • Erhverv
  • Indsend nyhed
  • Jammerbugt Avis
  • Køb annoncering på Jammerbugt Avis
  • Kontakt os
  • Nyheder
  • Rettigheder og copyright
  • Sport

Denne hjemmeside bruger cookies. Ved at fortsætte med at bruge denne hjemmeside giver du samtykke til, at cookies bruges.